Tomáš Svitok neočakávane štartoval na 24-hodinovke Bol d´Or

Hoci sa slovenský pretekár Tomáš Svitok na úvodné preteky MS Endurance v Le Castellet vybral ako náhradník slovenského tímu Omega Maco Racing, nakoniec jazdil aj v samotných pretekoch.

Len hodinu a pol pred štartom samotných pretekov si ho totiž ako pretekára vybral francúzsky tím LMD63 a Tomáš tak mohol už druhýkrát v kariére absolvovať preteky Bol d´Or. Prvý raz sa v Le Castellet predstavil v roku 2017, keď zaskakoval vo švajčiarskom tíme Zuff Racing Team. Tohtoročná 24-hodinovka sa nepriaznivé počasie nakoniec stala 12-hodinovkou, ale mimoriadne náročné podmienky aj tak preverili kvality tímov a pretekárov. Po páde Tomášovho tímového kolegu musel tím LMD63 bojovať o umiestnenia v závere klasifikácie, ale aj tentoraz sa slovenský pretekár dočkal na pretekoch Bol d´Or cieľa.

Už počas nadchádzajúceho víkendu sa Tomáš predstaví na záverečných pretekoch šampionátu Alpe Adria a Európskeho pohára triedy Superstock 1000 v českom Moste.

Tomáš Svitok:
„Na Bol d´Or som šiel predovšetkým ako výpomoc v Macovom tíme. Celý rok sa o mňa stará v seriáli Alpe Adria a ja som rád, že sa môžem zúčastňovať pretekov MS Endurance ako mechanik a aj ako náhradník. Ako náhradník sa človek na motorku príliš nedostane, lebo na to nie je čas.
Prvýkrát som sa na motorku dostal vo štvrtok vo voľnom tréningu na posledných šesť minút, tak som stihol len tri kolá. To bolo moje zoznámenie sa s traťou. V mojej časti kvalifikácie pršalo, tak sa nejazdilo, pretože na piatok ráno hlásili pekné počasie.
V piatok som teda naozaj šiel 20-minútovú kvalifikáciu, v ktorej som sa snažil zvykať si na špecifikáciu superbike a celkom sa mi podarilo aj zajazdiť za deväť kôl na to všetko dobrý čas. Tým sa vlastne moja práca na Bol d´Or skončila.
Ale v sobotu o pol druhej poobede za mnou prišiel Stephan Mezard, že či by som v ich tíme nešiel preteky, lebo im vypadol jazdec. Popravde bez Warm Upu a na cudzej motorke som si nebol istý, ale nakoniec som na to prikývol. Maco podpísal papier, že ma púšťa a šlo sa na to…
Po štarte som šiel druhý stint, ale hneď ako som vyšiel na trať, objavil sa na dráhe na 30 minút v daždi Safety Car, potom som dojazdil polhodinu svoj stint a keď po mne vyšiel na dráhu môj kolega, tak spadol a tým začalo aj množstvo problémov a porúch elektroniky, ktoré nás sprevádzali až do cieľa. Aj tak sme však dokázali preteky dokončiť na 44. mieste.
V nedeľu som šiel ešte tri stinty, prvý bol náročný, lebo už bolo skoro sucho a ja som šiel na mäkkej mokrej gume.
Moje veľké poďakovanie patrí tímu LMD63, že som mohol byť pri tom a som rád, že som im mohol pomôcť cieľ, a tým bolo dokončiť tieto preteky až do konca 24-hodinovky. Takisto veľká vďaka patrí môjmu tímu Omega Maco Racing a všetkým chalanom z tímu, ale aj partnerom, sponzorom, fanúšikom a hlavne rodine.“