Majstrovstvá sveta Endurance zahájila 24- hodinovka v Le Mans

Slávnymi 24-hodinovými pretekmi v Le Mans odštartoval 16. apríla nový ročník majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov. Vo Francúzsku sa predstavil aj slovenský tím Maco Racing, ktorý tak zahájil svoju jubilejnú dvadsiatu sezónu vo svetovom šampionáte. V sedle tímového motocykla Yamaha sa striedali pretekári Anthony West (AU), Enzo Boulom (F), Richard Bódis (H) a Slovák Tomáš Svitok, ktorý bol na podujatí ako náhradník.

Hneď v úvode pretekov sa slovenský tím po ťažkom páde prepadol na posledné miesto, ale skvelou stíhacou jazdou a prácou celého tímu nakoniec za 10. miesto vybojoval body do hodnotenia svetového šampionátu.

Tomáš Svitok:

„Tieto preteky, ktorých sa zúčastňujem ako náhradný pretekár, považujem vždy za skvelý tréning
a skúsenosť pred začiatkom novej sezóny v medzinárodnom šampionáte Alpe Adria, ktorého prvé tohtoročné podujatie sa uskutoční už o týždeň v Brne. Počas celého týždňa sme v Le Mans vyskúšali množstvo rôznych nastavení motocykla. V zime sme vyvinuli mnoho nových dielov, ktoré nás posunuli vpred.
Žiaľ, v pretekoch v noci tretí pretekár tímu nemohol pokračovať a do cieľa sa muselo dojazdiť vo dvojici, čo bolo fyzicky veľmi náročné. Preteky sme dokončili na 22. mieste, ale brali sme body do majstrovstiev sveta za 10. miesto.
Výsledok nás všetkých trochu mrzí, ale je ešte len začiatok novej sezóny a máme toho veľa pred sebou.“