Tomáš Svitok zahájil sezónu na Jarnej cene Brna

Slovenský motocyklový pretekár Tomáš Svitok má za sebou prvé tohtoročné preteky. Cez víkend sa predstavil na Masarykovom okruhu na podujatí Jarná cena Brna, ktorého súčasťou boli aj majstrovstvá Slovenska. Pre Tomáša boli preteky v Brne prípravou na prvé podujatie seriálu European Supersport 600 Cup.

Po kvalifikáciách patrilo Tomášovi šieste miesto na štartovom rošte. V prvých, sobotňajších pretekoch skončil na piatom mieste, v nedeľu bol v cieli siedmy.

Najbližšie sa predstaví už na podujatí európskeho pohára, a to v dňoch 17.-19. mája v chorvátskej Rijeke.

Tomáš Svitok:

„Po testovaní na Pannoniaringu a Slovakia Ringu, vždy za krásneho počasia, sme prišli na prvé preteky, ktoré sú už tradične na okruhu v Brne. Tento rok sa tam počasie prejavilo ako rozhodujúci faktor, musím priznať, že v takej veľkej zime som nejazdil už niekoľko rokov. Teplota trate bola od jedného do siedmich stupňov, a o to náročnejšia bola voľba pneumatík, aby zvládali toto počasie. Toto podujatie sme brali skôr ako test, pretože našou prioritou je European Supersport 600 Cup, takže sme najmä skúšali rôzne veci na motorke, hoci nám počasie v mnohom zabránilo.

Prvá kvalifikácia sa jazdila na vode pri 4 stupňoch Celzia, a tak som do nej nastúpil, pretože hrozilo, že aj preteky s pôjdu na vode. Bolo z toho druhé miesto. V druhej kvalifikácii, ktorá sa už šla na suchu, som skončil šiesty, len tri desatiny sekundy za prvým radom, čo ma trošku zamrzelo. Bol som ale pozitívne naladený na sobotňajšie preteky. Štart sa mi podaril, v druhej zákrute sme sa trochu štuchli, a napokon som bol v cieli piaty so stratou len 0,9 sekundy za pódiom. O to viac som bol namotivovaný na nedeľné preteky, pred ktorými som si veril na pódium. Žiaľ, urobil som pár chybičiek a strácal som grip na zadnom kolese, takže som nevedel držať tempo, aké by som potreboval, takže som bol v cieli na siedmom mieste. Poučili sme sa a teraz sa už teším na prvé preteky v chorvátskej Rijeke, kde už pôjde o európske body. Ďakujem našim partnerom aj fanúšikom za podporu.“