Svetový výkvet motocyklového Endura sa stretol v Gelnici

Počas posledného júlového víkendu hostila Gelnica najlepších enduro pretekárov na svete. Súčasťou podujatia boli aj piate preteky medzinárodných majstrovstiev Slovenska.

Organizačný tím sa v Gelnici na svetový šampionát pripravoval tri roky a nachystal ju poriadne náročnú. Svedčia o tom aj vyhlásenia svetových osobností endura, ako Josep Garcia či Andrea Verona, ktorí prehlásili, že za posledných päť rokov nejazdili na takej náročnej trati, ako teraz na Slovensku. Na trati sa predstavil aj slovenský pretekár Tomáš Svitok, pre ktorého však preteky neskončili šťastne.

Tomáš Svitok:

„Trať v Gelnici bola pre mňa najťažšou, na akej som kedy jazdil. Preteky boli o to náročnejšie, že v sobotu pršalo. Trať mala 75 kilometrov, šla sa na dve kolá po štyroch hodinách. Súčasťou trate bol aj motokros test a enduro test.
V pretekoch sa mi zo začiatku darilo, žiaľ na konci dňa v enduro teste som mal ťažký pád. Motocykel sa síce podarilo opraviť, ale ja som pre bolesti chrbta nemohol pokračovať. Nedeľné preteky som preto už len sledoval ako divák a pozoroval, ako jazdia majstri sveta. Vidieť tú rýchlosť dáva veľkú motiváciu.

Čaká nás veľa práce na zničenom motocykli, aby som sa čo najskôr mohol zase postaviť na štart pretekov.“